14 listopada – Dzień Czystego Powietrza

14 listopada, już po raz 19 obchodzimy w Polsce Dzień Czystego Powietrza. To szczególna okazja, aby zastanowić się na tym, co zrobić, aby jakość powietrza była coraz lepsza oraz przypomnieć działania prowadzone na rzecz czystego powietrza. Szkolny opiekun LOP od lat współpracuje z Fundacją Ekologiczną ARKA, która jest inicjatorem obchodów Dnia Czystego Powietrza, dlatego nasza szkoła również może pochwalić się wieloma inicjatywami na ten temat.

Wspólnie z nauczycielami przyrody i chemii oraz nauczycielami klas 3 przeprowadzono szereg działań edukacyjnych uświadamiających uczniom, że niska emisja (głównie spalanie w domowych piecach grzewczych) jest bardzo szkodliwa dla każdego człowieka, ale przypominających również, że każdy z nas ma w tym swój udział. W związku z tym przeprowadzono lekcje dla uczniów klas 4-8 o przyczynach zanieczyszczeń powietrza oraz o sposobach walki ze smogiem  i innymi zanieczyszczeniami.  Był również konkurs plakatów, których przewodnim tematem było ostrzeżenie przed zanieczyszczeniami powietrza. Z prac uczniowskich powstała wspaniała edukacyjna gazetka na korytarzu szkolnym (parter i 1 piętro).

Nasza szkoła bierze również udział w projekcie Edukacyjna Sieć Antysmogowa i podejmuje działania na rzecz propagowania wiedzy o smogu, zagrożeniach jakie niesie  oraz  możliwych działaniach  poprawiających  jakość powietrza, którym oddychamy.

Wyniki pomiarów ilości pyłów możemy na bieżąco śledzić na wyświetlaczu zamontowanym na budynku szkoły. Wykorzystujemy je do edukacji ekologicznej i budowania świadomości, że czyste powietrze potrzebne jest by zdrowo żyć, realizować pasje i marzenia.

Zorganizowano również wycieczkę dla klas 4 i 5 do Elektrociepłowni Ciechanów, gdzie uczniowie zdobyli teoretyczną i praktyczną wiedzę na temat sposobów dbania o czystość powietrza. Oprócz tego zespół promocji zdrowia rozpowszechniał Dzień bez samochodu.

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do akcji Dzień Czystego Powietrza i dalej działają na rzecz niskiej emisji.

Szkolny koordynator akcji-opiekun koła LOP