Klasa II c na andrzejkach w Muzeum w Gołotczyźnie

Dziś cień wosku ci ukaże, co ci życie niesie w darze  Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.

Dnia 28.11. wybraliśmy się pociągiem do Muzeum w Gołotczyźnie Zorganizowano nam tu warsztaty muzealne, które objęły zwyczaje i tradycje andrzejkowe oraz wróżby i obyczaje ludowe. Podczas zajęć dzieci brały udział w pogadance o dawnych  wierzeniach  i przesądach,  dowiedziały  się skąd wzięły się andrzejki, czym były zapomniane obecnie Katarzynki i jak kiedyś wróżono. Sami też spróbowali swoich sił we wróżbach, zarówno tych tradycyjnych jak i bardziej nowoczesnych. Wróżby przeplatane były tańcem, muzyką i konkursami.

Korzystając z gościnności organizatorów, udało nam się zwiedzić dworek drobnoszlachecki wraz ze spichlerzem, przeniesiony z odległego o kilka kilometrów Mężenina-Węgłowice.

Podsumowując, radości oraz uśmiechu było wiele. Dzieci wróciły do domów pełne wiary, że spełni im się to, co wywróżyły sobie tego magicznego dnia.