Get Adobe Flash player

Parada Schumana

12 maja w Warszawie po raz 19 odbyła się Parada Schumana.

Nasze gimnazjum, w związku ze swoim imieniem ,,Zjednoczonej Europy” tradycyjnie od kilku lat aktywnie w niej uczestniczy. Uczniowie pod opieką Pani D.Otłowskiej i M.Jaskulskiej uzbrojeni w transparent, balony unijne, flagi państw członkowskich wzięli udział w barwnym korowodzie, który przeszedł ulicami Warszawy.

Parada Schumana to niepartyjna, proeuropejska manifestacja obywatelska.

 W tym roku odbyła się pod hasłem “Europa ma znaczenie”.

 ”Poszanowanie godności osoby ludzkiej, wolność, demokracja, równość, państwo prawa, poszanowanie praw człowieka – europejskie wartości oznaczają nasze – polskie – wartości”

Organizatorzy w ten sposób chcą podkreślić, że miejsce Polski jest w Unii Europejskiej, a Polska niepodległa, która świętuje 100-lecie odzyskania niezależności, to także Polska europejska. Jak czytamy na oficjalnej stronie wydarzenia -“Członkostwo Polski w Unii Europejskiej oznacza sukces 100 lat niepodległej Rzeczypospolitej. To nasz wybór cywilizacyjny. Poszanowanie godności osoby ludzkiej, wolność, demokracja, równość, państwo prawa, poszanowanie praw człowieka – europejskie wartości oznaczają nasze – polskie – wartości. Różnimy się światopoglądem i decyzjami wyborczymi. Ale łączy nas przekonanie, że Unia Europejska to jeden z fundamentów niepodległej, bezpiecznej i suwerennej Polski”.

Parada Schumana 2018 jest częścią Spotkań Europejskich skład, w których wchodzą: Miasteczko Schumana, lokalne projekty dla szkół i Klubów Europejskich, spotkania i akcje uczestników międzynarodowych projektów oraz debaty. Wszystkie wspomniane wydarzenia związane są z obchodami Dnia Europy w Warszawie, które organizowane są przez Fundację Schumana.