Pieczemy PIERNIKI

W dniu 9 maja 2023 roku w naszej szkole unosił się magiczny zapach pierników. Wszystko za sprawą kolejnej części innowacji, związanej z Mikołajem Kopernikiem, a dotyczącej pieczenia  toruńskich pierników.

Zajęcia kulinarne rozpoczęliśmy od sposobu oraz czasu, w którym najczęściej pieczemy pierniki. Dzieci podały nazwę miasta, które od wieków kojarzy się z piernikami.

Z ogromnym zapałem, ubrani w fartuchy i czapki kucharskie, wzięliśmy się do pracy. Uczniowie podzielili się na grupy odpowiedzialne za poszczególne zadania: wałkowanie ciasta i wycinanie pierników z foremek. Efektem pracy były cztery blachy pierników, które pod okiem p. Marii piekły się w stołówce szkolnej, nabierając pięknego koloru.

Smakowanie pierników nastąpi podczas następnej odsłony innowacji – tym razem – czytania lektury Wandy Chotomskiej pt. „Dzieci pana Astronoma”.

W trakcie przerw miedzy poszczególnymi czynnościami, dzieci mogły zobaczyć, a przede wszystkim poczuć przyprawy, używane do wyrobu tradycyjnego ciasta piernikowego.

Udział w piernikowych warsztatach bardzo się dzieciom podobał, a co więcej uzmysłowił im potrzebę doprowadzania zadania do końca i pozostawiania porządku na stanowisku swojej pracy.